Cesty za vzděláním

Od ledna 2010 až do června letošního roku měli žáci Střední odborné školy ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí možnost navštěvovat zajímavé lokality a objekty díky projektu "Zkvalitnění výuky environmentálních předmětů s využitím odborných tématických exkurzí", který byl financován z Evropských sociálních fondů v rámci globálního grantu Zvyšování kvality ve vzdělávání v Jihočeském kraji, Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Učitelé odborných předmětů připravili a s žáky zrealizovali exkurze na odborná témata ve 4 okruzích Energie, Věda a technika, Živly a Biosféra, které rozšiřovaly výuku environmentálních, přírodovědných a technických předmětů. Jednou z nejatraktivnějších byla pro žáky exkurze do přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, s nadšením uvítali 3D představení s názvem Návrat do divočiny v kině IMAX Praha, se zájmem si vyzkoušeli jak "věci fungují" v IQ parku v Liberci. Do projektu bylo zapojeno přes 200 žáků školy a 12 pedagogů. Nové poznatky a informace získané z exkurzí, byly zpracovány ve formě počítačových prezentací, výukových listů a fotoalb, výtvarně ztvárněny do plakátů, které jsou umístěny v multimediální učebně environmentální výchovy. Vytvořené výukové listy i prezentace budou i dále využívány při výuce odborných předmětů na škole.

Od ledna 2010 je škola příjemcem finanční podpory na projekt Zkvalitnění výuky environmentálních předmětů s využitím odborných tématických exkurzí. Cílem tohoto projektu je zatraktivnit výuku předmětů týkajících se životního prostředí, propojit vzájemně na sebe navazující předměty, seznámit se s praxí a podnítit zájem žáků o techniku ve službách ochrany životního prostředí formou odborných exkurzí na vybraná témata.

Z tohoto projektu budou v období od 1. května 2010 do 30.6. 2012 hrazeny všechny náklady na tyto exkurze (doprava, stravování, ubytování), kterých se zúčastní všichni studenti oborů Ekologie a životní prostředí a Přírodovědného lycea. Ze získaných prostředků bude ve škole vybavena nová multimediální učebna. Škola tak získá osobní počítač s příslušenstvím, vizualizér, digitální kameru, fotoaparát. Získané informace žáci zpracují do různých formátů, které budou dále využívané ve výuce. Každé zpracované téma bude obsahovat i překlady klíčových slov a spojení do anglického a německého jazyka.

Po dobu trvání projektu bude do něho zapojeno více než 200 žáků školy. Projekt je financován ze státního rozpočtu ČR a ESF v rámci Globálního grantu Zvyšování kvality ve vzdělávání v Jihočeském kraji, Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Témata odborných exkurzí Exkurze

I. Energie

Energie vody

přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně (Ostrava)