Mgr. Martina Pravečková

15. výročí Střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí Absolventi vzpomínají (VI.)

V loňském roce oslavila Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí 15 let od svého založení. V našem seriálu "Absolventi vzpomínají" oslovujeme absolventy této školy, aby se s námi podělili nejen o své zážitky z doby studia ve Veselí nad Lužnicí, ale také o své zkušenosti z let pomaturitních.

V šestém pokračování našeho seriálu jsme oslovili Mgr. Martinu Pravečkovou.

1. V jakém roce a jaký obor jste studovala?

Na SOŠ OTŽP jsem měla tu čest studovat obor analýza potravin. Roku 2000 se jedna nejmenovaná střední škola rozhodla náš obor z důvodu odlišnosti vyučovaných předmětů již dále nepodporovat a veselská škola nás vzala pod svá ochranná křídla. Studium jsem ukončila maturitní zkouškou v roce 2002.

2. Kam směřovaly vaše kroky po maturitě?

Po maturitě jsem se rozhodla pro Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Již na střední škole mě upoutala mikrobiologie, a proto jsem se rozhodla věnovat se jí i nadále. Úspěšně se mi podařilo projít až k závěrečným státnicím, které prověřily, že jsem připravena psát si před jméno titul Mgr.

3. Jak vzpomínáte na léta strávená na střední škole a na město Veselí nad Lužnicí?

Na dva roky strávené na SOŠ OTŽP a na bydlení na místním internátě vzpomínám dodnes velice ráda. Příchod na školu byl zpočátku trochu rozpačitý. Místní studenti nás brali jako třídu, která jim bere životní prostor a pozornost učitelů :, ale pak si zvykli, stejně jako my. Bydlení na internátu obohatilo můj život. Blíže jsem se seznámila s mnoha lidmi nejen z internátu, ale i s místními Veseláky. Ráda vzpomínám na dny strávené v místní hospůdce, na pískovně, na sportovní akce na zimním stadionu nebo na zajímavé přednášky "Cesty za poznáním" v aule školy. Besedy s cestovatelskou tématikou mi ukázaly dost zajímavých možností jak aktivně trávit svůj čas a kam se někdy v budoucnu třeba podívat (vynechala bych snad jen poušť Gobi s obávaným Olgojem Chorchojem).

4. Čím se zabýváte dnes?

V dnešní době pobývám převážně v Praze. Druhým rokem studuji v doktorském studijním programu mikrobiologii. Pracuji v laboratoři molekulární genetiky bakterií v mikrobiologickém ústavu AV ČR, kde se zaměřuji na půdní ekologii mikroorganismů, které jsou schopné degradovat různé škodlivé látky (např. polychlorované bifenyly) znečišťující životní prostředí. Pokud zrovna nejsem zavřená se zkumavkami v laboratoři, obdivuji krásy Čech (povětšinou ze sedla kola nebo s batohem na zádech) a Evropy. Vše s heslem: "Zážitek nemusí být příjemný, hlavně když je silný".