5. ročník internetové soutěže Pana ZKUMAVKY

V průběhu prvního pololetí školního roku probíhal již 5. ročník internetové soutěže Pana ZKUMAVKY, kterou pro žáky základních škol pořádala Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí. Informace o soutěži byly rozeslány na všechny základní školy v Jihočeském kraji a na přilehlé okresy krajů sousedních. Záleželo jen na lidech, zda se žáci škol dozvědí o soutěži a zapojí se do ní. Do prvního kola soutěže se zapojilo 89 žáků. Soutěž probíhala na internetu. Otázky můžete nelézt na webových stránkách školy www.sos-veseli.cz a posoudit náročnost soutěže. Všemi čtyřmi koly soutěže prošlo 48 soutěžících. Těchto 48 žáků jsou skuteční vítězové. Samozřejmě, výsledky byly různé. Ale to přece nevadí. Nemůže každý být první, ale každý může zvítězit nad svojí leností a pohodlností. Všichni byli pozváni na závěr do naší školy ve středu 27.1.2016. a 13 nejlepších se utkalo v závěrečném „rozstřelu“ o konečné první až páté místo, dalších 7 soutěžících obsadilo společné 6. pořadí. Všichni ostatní skončili jako úspěšní řešitelé. Kromě závěrečného „rozstřelu“ byl pro všechny žáky připraven program. Zkusili si práci v chemické laboratoři, prohlídli si mikroskopické preparáty, prošli školním teráriem a v minipivovaru se dozvěděli, jak se vaří pivo a mohli i ochutnat výrobek našich žáků. Samozřejmě nealkoholické pivo. Všude je doprovázeli žáci naší školy. Všichni účastníci dostali symbol soutěže – stříbrnou zkumavku, kterou si letos díky změnám v legislativě poprvé (a doufejme i naposledy) nemohli sami vyrobit.

A jak to skončilo. Opět mezi nejlepšími se umístili žáci 4.ZŠ Jindřichův Hradec (7 žáků v závěrečném „rozstřelu“) – 1., 3. a 4. místo hovoří víc než výmluvně. Uvedu 5 nejlepších:

1. místo Klára Skůpová 4.ZŠ Jindřichův Hradec,
2. místo Šárka Částková – ZŠ a MŠ Ševětín,
3. místo Eliška Paulíková 4.ZŠ Jindřichův Hradec,
4. místo Jan Pech 4.ZŠ Jindřichův Hradec
5. místo Natálie Janková ZŠ a MŠ Husova Tábor.

Každý z vítězů dostal i věcnou cenu od našich sponzorů (Jihočeský kraj, VTR comp., Rašelina Soběslav, a.s., Madeta, Minerva, Fisher Scientific a MERCI, kterým děkujeme.

Všem účastníkům je třeba pogratulovat za jejich úsilí. Dík patří samozřejmě i učitelkám a učitelům, kteří své žáky o soutěži informovali a přesvědčili je k zapojení do soutěže. Škoda, že takových nadšenců není více. Na řadě škol se žáci o soutěži ani nedozví. Musím se na závěr ptát: „Kdy mezi nejlepšími bude i někdo z Veselí?!“