Finálové klání ze „Zkumavky“

Dne 30. ledna 2018 se na naši školu sjelo 30 žáků ze základních škol. Tento den probíhalo finále již 7. ročníku Soutěže pana ZKUMAVKY. V průběhu září a října se do soutěže přihlásilo 74 žáků. Všechna 4 kola absolvovalo 35 žáků, ti byli pozváni na návštěvu školy a 8 nejlepších na finálové klání, ve kterém se rozhodlo o vítězi.

Finálový „rozstřel“ pro 8 finalistů byl vlastně krátkým testem, který ti nejlepší absolvovali samostatně. V letošním roce zvítězil Petr Jirsa, žák ZŠ Povážská ze Strakonic, který díky finále poskočil z průběžného 6. místa do čela. Gratulujeme! Druhou příčku obsadila Žofie Lohrová ze ZŠ Čechtice a třetí skončil David Hercog z 5.ZŠ v Jindřichově Hradci. Těsně pod stupni vítězů skončili žáci ze ZŠ TGM v Suchdole nad Lužnicí. Bohužel ani v tomto roce nesoutěžil žádný žák ze základních škol ve Veselí nad Lužnicí.

Závěrečných bojů se zúčastnilo 30 žáků, někteří ve skupinách se svými učiteli, někteří s rodiči. Pro všechny byl připraven bohatý program: prohlídka školy, laboratoří, akvária, terária a školního minipivovaru. V chemické laboratoři si všichni soutěžící vyrobili vlastní stříbrnou zkumavku, acidobazický indikátor z červeného zelí, vyzkoušeli si, do jakých potravin se přidává škrob, a prohlédli si efektní hrátky s UV zářením a luminiscencí v podání žáka 4. ročníku. V biologii si vyzkoušeli práci s mikroskopy, v části akva- tera viděli různé ryby a plazy. O provázení, program a provoz laboratoří se starali studentky a studenti třetího ročníku. Všichni se zhostili úkolu zodpovědně a díky nim celá akce proběhla bez problémů. Hosté si od nás odvezli pocit příjemně stráveného dopoledne.

Na závěr patří poděkování všem účastníkům soutěže, jejich učitelkám a učitelům, kteří je do soutěže navedli a přesvědčili je, že je dobré překonat lenost v sobě a něco zkusit. Vždyť není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Vítězství nebo úspěch vždy potěší.

Všichni věříme, že i další ročník bude úspěšný!

Ing. Milan Bumerl