Blízký východ – nahlédnutí do světa Islámu

Ing. Jiří Kopáček, CSc.

úterý 16. ledna 2018 od 19.00 hod.
aula SOŠEP

V dalším vyprávění „Cest za poznáním“ vás Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského tentokrát pozve do ne příliš vzdáleného, ale přesto poměrně neklidného regionu Blízkého Východu. Společně navštívíme postupně tři země, Libanon, Spojené arabské emiráty a Království Saúdské Arábie.

V Libanonu začne naše vyprávění v jeho překrásné metropoli Bejrútu, která byla ještě donedávna přezdívána „Paříží Východu“, ale zájem turistů o tuto destinaci skončil s nedávnou občanskou válkou. Navštívíme i bájný Byblos, který je prý nejstarším městem světa, a poté vystoupáme na úpatí pohoří Mont Leban, za kterým se rozprostírá překrásné, úrodné, ale nám tak trochu zapovězené údolí Bekká.

Ve Spojených arabských emirátech zahájíme prohlídkou megalomanské a futuristické metropole Dubaj s nevyššími mrakodrapy světa a z vyhlídkové terasy „At the top“ nejvyšší současné budovy světa, mrakodrapu Burdž Chalífa (828m), se podíváme na zem jako do jednoho velkého mraveniště lidí. Nakonec zavítáme ještě do hlavního města Abu Dhabí, které leží stejně jako Dubaj na pobřeží Perského zálivu.

Naše putování zakončíme v zemi saúdského krále Salmána bin Abdulazize a jeho ambiciózního syna, korunního prince Mohammeda bin Salmána, který chce nyní toto „středověké pouštní království“ změnit v moderní prosperující zemi. Řekneme si něco o islámské kultuře a náboženství, vysvětlíme si, proč se z nás nikdo nikdy nepodívá do Mekky, a pokusíme se pochopit zdejší diferencovaný přístup k mužům a ženám. V Saúdské Arábii navštívíme jeho pětimiliónovou metropoli Rijád ležící uprostřed pouště Arabského poloostrova a také téměř třímiliónovou Džiddu (Jeddah) na pobřeží Rudého moře, která je zřejmě hlavním obchodním místem celé země, která je s výjimkou ropy odkázána na dovoz všeho ostatního.