Přes nejvyšší hory Balkánu

Koncem školního roku jsme se my, studenti Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí vypravili na strastiplnou cestu přes pohoří Rila, které se nachází v Bulharsku. Cestovali jsme autobusem a cesta to byla nekonečná.

První den na nás čekalo téměř 1500 výškových metrů. Zvládli jsme je! Večer jsme totálně unaveni postavili stany ve výšce 2 500 m.n.m.

Druhý den jsme vyrazili na cestu kolem Sedmi jezer. Počasí bylo nádherné a výšlap jsme si užívali.

Třetí den byl nejnáročnější. Po šíleném klesání nás čekalo ještě horší stoupání. Nahoře nás přepadla silná bouřka, ale nakonec jsme se večer vyspali v pětihvězdičkovém hotelu.

Na konci čtvrtého dne jsme se rozdělili, protože pan učitel Čihák a několik studentů nechtěli kvůli únavě a ze zdravotních důvodů další cestu absolvovat. Tato parta „odpadlíků“ sestoupila k Rilskému monastýru a k autobusu. My nejlepší jsme pokračovali dál a šestý den se nám podařilo „dobýt“ Musalu, nejvyšší horu Balkánu, vysokou 2925 m. Odtud nás čekal už jen sestup k autobusu, který nás dovezl ke krásnému jezeru, kde jsme se konečně pořádně najedli a připomněli si, jak vypadá sprcha.

Další den nás naši vedoucí probudili v nekřesťanskou hodinu a v pět už jsme seděli v autobusu a směřovali jsme do Brány Orientu. Tak se říká městu Edirne, které leží v Turecku, kousek od bulharských hranic. Město je plné mešit, typických tržišť a vynikajícího kebabu. Opravdu je to jiný svět.

Večer jsme unaveni sedli do autobusu, který nás druhý den dovezl do Veselí nad Lužnicí.

Členové turistického kroužku