Den piva

V průběhu roku si připomínáme různé významné dny, např. Den matek, dětí, otců nebo Den Země. 28. září je svátkem svatého Václava, patrona České země, ale i patrona sladovníků a pivovarníků, jak to deklarovali v minulosti čeští králové. Již pošesté vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven čtyři dny kolem tohoto data za Dny českého piva. Jsou nejen svátkem všech výrobců piva, jejich dodavatelů a odběratelů, ale jsou určené hlavně milovníkům tohoto prastarého nápoje. Jsou také oslavou dlouholeté tradice českých hospod, které vždy měly nezastupitelnou společenskou, spolkovou, osvětovou, kulturní a zdravotní úlohu.

V posledních letech se díky změně životního stylu bohužel trochu vytrácí sociální kontakt lidí v tradičních hospodách, což se projevuje poklesem podílu čepovaného piva. Zlepšená, přívětivější obsluha a prostředí, zvýšený a zajímavější sortiment piv i speciálních jídel, besedy s odborníky a historické exkurze jsou základem programu Dnů českého piva.

Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí se 27. 9. 2017 také zapojila do této celostátní akce. Hlavním bodem programu se stala odborná přednáška o kvasinkách, které nejsou užívány jen pro výrobu piva. Staly se také nepostradatelnými v mnoha dalších odvětvích, např. jejich speciální kmeny vytvářejí pro diabetiky potřebný inzulin.

Ve stejný den žáci třetího a čtvrtého ročníku, analytikové i technologové, prováděli senzorickou analýzu nealkoholických piv. Vítězem v soutěži, kde bylo zastoupeni i školní nealko, se stalo nealkoholické pivo BUDVAR free. Mezi míchanými a aromatizovanými nealko pivy zvítězil BIRELL - zelený čaj s jasmínem a bergamotem. Toto pivo se stalo podle přiznaných bodů obliby také absolutním vítězem. Je patrné, že mladí lidé preferují různé příchutě, což vysvětluje, proč se na trhu nabídka chutí stále rychleji obměňuje.

Připomínám, že na školním pozemku je i malá chmelnička a roste zde i řada rostlinek, které se užívají do různých nápojů včetně piva. Počítáme s jejich užitím ve školním minipivovaru.

Ing. Ivan Dufek