Mimořádný úspěch žáka SOŠEP Veselí n. L. - fotografa Dominika Ješe

Dne 9. 2. 2017 se konalo slavnostní vyhlášení výsledků 7. ročníku celostátní fotosoutěže Svět (je) chemie pořádané Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Této soutěže se účastnil i žák SOŠEP Veselí nad Lužnicí Dominik Ješ, který se mezi 111 pracemi ve dvou kolech soutěže se svým snímkem Fluorescein pod UV světlem umístil na druhém místě prvního kola a postoupil tak do finále.

Po vyhlášení výsledků soutěže mohli soutěžící ochutnat pokrmy z molekulární gastronomie například červený kaviár, agarové želé nebo zmrzlinu připravenou pomocí tekutého dusíku. To vše připravovali studenti z VŠCHT. Na závěr se ocenění z jednotlivých kategorií mohli zúčastnit fotokurzu v laboratoři, kde zkoušeli fotit experimenty s externími blesky. Trochu jsme našeho fotografa vyzpovídali.

Dominiku, jak tě napadlo fotit zrovna chemické experimenty?

DJ: „Velmi mě zaujala chemická látka fluorescein, která má obdivuhodné optické vlastnosti, k jejichž odhalení je potřeba UV světlo. Fotky z těchto experimentů byly mimořádné a povzbudily mě k dalšímu focení.“

Které své fotky si nejvíce ceníš?

DJ: „Je to fotografie s názvem Dobrého chemika oheň nepálí, kde Ondrovi šlehají z rukou plameny. Jde chemii, není to photoshop.“

Co je nejtěžší na fotografování experimentu?

DJ: „Osvětlení a vhodné pozadí, které by nerušilo vyznění fotky a samozřejmě bezpečnost – ta je na prvním místě. Perfektní vybavení našich školních laboratoří pomáhá.“

Co plánuješ nafotit teď?

DJ: „Chci obeslat fotkami mezinárodní soutěž Nikon Photo Contest na téma Budoucnost – uvažuji o snímku s robotem.“

Tak přeji hodně štěstí, dobré nápady a příznivé světlo.

Martina Sýkorová

Zbytek fotogragii naleznete na našem facebooku: ZDE